Co nového s hospicem
V souvislosti se zahájením stavby hospice v Chrudimi se nás lidé ze všech stran a z různých důvodů ptají na aktuální situaci i výhled do budoucna. Následující text je výčtem nejčastějších dotazů a našich odpovědí. Připojujeme i stručný přehled hospodaření.
Kdy bude stavba zahájena a jak dlouho potrvá?
Slavnostní symbolické zahájení stavby proběhlo v úvodu koncertu pro hospic v Sukově síni Konzervatoře v Pardubicích 18.12. 2007 v 19,30 hodin. Podle Smlouvy o dílo s generálním dodavatelem stavby firmou VCES a.s. by měla být stavba dokončena během 16 měsíců, tj. v dubnu 2009. Provoz hospice by měl být zahájen ještě v první polovině roku 2009.
Jaká je cena stavby hospice a jak je zajištěno její financování?
Konečná cena stavby je 83,6 mil. Kč. 20 mil. Kč tvoří dotace Pardubického kraje, 5 mil. Kč dotace Statutárního města Pardubic, 5 mil. Kč dotace Města Chrudimi. Ze státního rozpočtu na r. 2007 a 2008 bylo vyčleněno na hospic v Chrudimi 38,45 mil. Kč. Zbylých 18% , tj. 15,2 mil. Kč je na našem sdružení. Na účtu máme nyní více než 4 mil. Kč, 11 mil. Kč chybí – tuto částku musíme zajistit v době stavby.
Odkud chcete získat zbylých 11 mil. Kč?
Pokračuje veřejná sbírka. V době, kdy jsme nemohli nikomu zaručit, že hospic skutečně postavíme( přidělení dotací, které tvoří podstatnou část financování stavby,nezáleželo na nás), jsme sami zajistili průměrně 1 mil. Kč ročně.Letos jsme získali od dárců už téměř 1,2 mil. Kč, z toho více než polovinu během posledních prosince. Doufáme, že v době stavby hospice se přidají i další sponzoři – řada firem, které jsme v minulých letech oslovili, vyčkávala se svou pomocí na dobu skutečné realizace stavby. Pokusíme se zajistit sponzorskou pomoc u některých subdodavatelů, především u firem, které pomohou při vybavení interiéru. Oslovujeme i „bohaté“ sponzory mimo region Pardubického kraje. Hledáme finanční pomoc u nadací , žádáme o granty z různých institucí, včetně evropských sociálních fondů. Spoléháme i na pomoc obcí a měst v regionu – vždyť hospic stavíme pro obyvatele Pardubického kraje, ne pro sebe. Jistě se uskuteční i další benefiční akce- koncerty apod. S pardubickým zastupitelem Františkem Brendlem připravujeme plošnou „kampaň“, ve které chceme oslovit skutečně všechny obyvatele Kraje informací o hospici a současně požádat o finanční příspěvek prostřednictvím dárcovských „sms“ zpráv. Zvažujeme účast v příštích adventních koncertech.
Kdo všechno se podílí na činnosti sdružení kromě vlastních členů?
Za dobu necelých pěti let od našeho založení se mnoho změnilo. Máme své „spojence“ v různých institucích a řadu činností jsme schopni díky těmto lidem zajistit telefonicky. Většinu kontaktů s politiky, kteří byli a jsou prostředníky při získání dotací, zajišťuje radní Pardubického kraje Miloslav Macela, jeho pomoc našemu sdružení je nedocenitelná. Stejně jako spolupráce s JUDr. Hanou Horákovou – bez její nezištné právní pomoci bychom se zvláště v těchto dnech neobešli. Na Městském úřadu v Chrudimi jsme našli velkou oporu v ing. Haně Luptákové. Zařizuje za nás většinu formalit okolo státních dotací. Kdo se pohybuje v této oblasti, ví, kolik je s tím práce a starostí. Rovněž místostarosta Roman Málek nám schopností promptně zařídit všechny nutné záležitosti s Městkým úřadem i vlastními spontánními aktivitami velmi pomáhá. Máme svou „spojku“ na Magistrátu Pardubic- ing. Ivanu Liedermanovou. I ona za nás zařídí prakticky všechno potřebné v jednáních s představiteli Pardubic a s úřady Magistrátu. Máme dobré zkušenosti s Českým rozhlasem Pardubice a jsme vděčni za trvalý zájem Deníku Chrudimska o naše aktivity.
Jak se připravujete na vlastní provoz hospice?
Paralelně s činností investora stavby samozřejmě promýšlíme budoucí provoz. Navštívili jsme opakovaně v těchto týdnech stávající hospice u nás (v Ostravě, Prachaticích, Červeném Kostelci), jako hosté partnerského města Chrudimi Ede jsme byli na konci září pozváni do několika holandských hospiců, jsme ve stálém kontaktu s hospicem v Litoměřicích a v Brně – odtud čerpáme zkušenosti. Hledáme budoucí zaměstnance, především zdravotníky. Začali jsme komunikovat s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Zajímáme se o připravované změny ve financování hospicové péče, sledujeme reformy ve zdravotnictví i v oblasti sociální péče, které rovněž ovlivní budoucí provoz.
A není v souvislosti se změnami ve zdravotnictví hospic přepychem, na který stejně nebudou peníze?
Hospic je a bude součástí základní sítě zdravotnických zařízení, 5 hospicových lůžek na 100 000 obyvatel je minimální požadavek k zachování lidských práv nevyléčitelně nemocných a umírajících, tak jak jej doporučuje usnesení Rady Evropy o hospicové péči. Na toto téma proběhl v tomto týdnu seminář – tisková konference ministryně Džamily Stehlíkové, ministra Tomáše Julínka a představitelů hospicového hnutí u nás. A navíc: k rozvoji domácí hospicové péče, po které se dnes všude volá, je existence lůžkového hospice jako nezbytného zázemí nutná. V zemích s podobným sociálně zdravotnickým systémem jako u nás ( např. v Holandsku) je hospicová péče zdravotními pojišťovnami plně hrazena- je považována za bazální péči. Předpokládáme, že podobný vývoj čeká i naše zdravotnictví.
Děkujeme Vám všem, kteří nás podporujete. Bez Vaší pomoci se zvláště v příštích měsících neobejdeme. Právě vstupujeme do další etapy na cestě k vybudování hospice, který se bude jmenovat Hospic Chrudim.
Stručný přehled hospodaření v r. 2003-2007
Výdaje:
Kompletní projektová dokumentace (studie, dokumentace ke stavebnímu povolení, prováděcí dokumentace) včetně inženýrské činnosti: 2.413.424,-Kč
Domácí hospic (zdravotnická technika, pomoc pozůstalým...): 186.235,-Kč
Provozní a režijní náklady, bankovní poplatky, poradenské služby,vedení účetnictví:112.313,-Kč
Mzdové náklady: 340.716,-Kč
Celkem výdaje 2003-2006: 3.052.688,-Kč
Příjmy:
Sbírka: 3.914.919,-Kč
Dotace Pardubického kraje: 2.000.000,-Kč
Úroky: 55.753,-Kč
Členské příspěvky: 39.200,-Kč
Refundace mezd Úřadem práce Chrudim v r. 2003-2005: 321.197,-Kč
Celkem příjmy 2003-2006: 6.331.069,-Kč
Vlastní provoz sdružení včetně mezd v r. 2003-2006 činil 453 025 Kč, tj. 7,1% z příjmů. Od srpna 2005 nemáme placené zaměstnance. /strong>
V r.2007 pokračovala veřejná sbírka - výnos v tomto roce je přibližně 1,21 mil.Kč( definitivní vyúčtování ještě není k dispozici). Příjmy za r. 2003-2007 včetně: přibližně 7,5 mil. Kč.
28.12.2007
|