ZAKLÁDACÍ LISTINA

I.
Název a sídlo

  1. Název: Hospic Chrudim z. ú.
  2. Sídlo: K Ploché dráze 602, 537 01 Chrudim 4

II.
Účel ústavu

  1. Posláním ústavu Hospic Chrudim je usilovat o zajištění kvalifikované pomoci nemocným s nevyléčitelným onkologickým onemocněním, a umírajícím v posledních měsících života. Současně s tím chce Hospic Chrudim prosazovat úctu k lidskému životu ve všech jeho stadiích s důrazem na respektování lidské důstojnosti v závěru života.
  2. Za tímto účelem bude Hospic Chrudim spolupracovat se státními i nestátními zdravotnickými i jinými institucemi i s jednotlivými osobami, se kterými bude spolupráce pro naplňování poslání ústavu nezbytná či vhodná.
  3. Cílem je provozovat Hospic Chrudim s lůžkovou a ambulantní složkou jako nestátní zdravotnické zařízení poskytující zdravotní a sociální služby. Dalším cílem je vybudování a provozování denního centra pro onkologicky nemocné a jejich rodiny, včetně dětí.
  4. Hospic Chrudim je založen na křesťanských etických principech s plným respektem k individuálním potřebám, postojům a názorům těch, kterým bude sloužit.
  5. Pro dosažení účelu vykonává nebo bude Hospic Chrudim vykonávat tyto hlavní předměty činnosti:
    a) Specializovaná paliativní lůžková a ambulantní péče.
    b) Poskytování sociálních služeb osobám hospitalizovaným v lůžkovém hospici nebo klientům denního centra, případně jejich rodinným příslušníkům
  6. Pro dosažení účelu vykonává Hospic Chrudim jako vedlejší činnost tyto předměty podnikání:
    a) Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
    b) Hostinská činnost.
    c) Pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

III.
Výše vkladu

Výše vkladu činí 10.000,-- Kč (deset tisíc korun českých).

IV.
Zakladatel

  1. Osobou v postavení zakladatele ústavu Hospic Chrudim je paní MUDr. Marie Blažková, narozená 24. 8. 1957, bytem Koželužská 388, 537 01 Chrudim.
  2. O změnách zakládací listiny v jakékoliv její části rozhoduje za trvání ústavu zakladatel.
  3. Zakladatel rozhoduje o zahájení provozu obchodního závodu nebo jiné vedlejší činnosti ústavu nebo o změně jejího předmětu.
  4. Není-li rozhodování zakladatele možné, nabývá jeho práva vůči ústavu v plném rozsahu pan MUDr. Jiří Košťál.
  5. Není-li možné rozhodování dle předchozího odstavce, nabývá práva zakladatele vůči ústavu správní rada s tím, že je povinna nejpozději do 3 měsíců ode dne, kdy se o takové skutečnosti dozví, určit osobu, která bude vůči ústavu vykonávat práva zakladatele. K rozhodnutí správní rady o změně účelu nebo o zrušení ústavu se vyžaduje schválení soudu.

V.
Správní rada

A. Působnost

  1. Správní rada jmenuje ředitele ústavu, dohlíží na výkon jeho působnosti a rozhoduje o právních jednáních ústavu vůči řediteli. Při těchto právních jednáních za ústav projevuje vůli předseda správní rady.
  2. Správní rada uděluje předchozí souhlas pouze k právním jednáním, kterými ústav:
    a) nabývá nebo pozbývá vlastnického práva k nemovité věci,
    b) vlastní nemovitou věc zatěžuje,
    c) nabývá nebo pozbývá právo autorské nebo průmyslové,
    d) zakládá jinou právnickou osobu nebo se na takové osobě podílí vkladem.
  3. .Správní rada dále:
    a) schvaluje rozpočet,
    b) schvaluje účetní závěrky a výroční zprávu.

B. Složení

  1. Správní rada má tři členy, které jmenuje a odvolává zakladatel. Není-li zde osoba v postavení zakladatele, jmenuje a odvolává členy správní rady dozorčí rada.
  2. Funkční období člena správní rady je pětileté. Člen správní rady může být opětovně jmenován na další funkční období. Členství ve správní radě vzniká jmenováním.
  3. Členem správní rady může být pouze fyzická osoba, která je bezúhonná ve vztahu k účelu ústavu, není vůči ústavu v pracovním poměru a není členem dozorčí rady.
  4. Funkce člena správní rady je čestná a nenáleží za její výkon odměna.
  5. Zakladatel odvolá člena správní rady, který závažně nebo opakovaně porušil zakládací listinu, nebo který porušil zákon způsobem zjevně narušujícím pověst ústavu. Zakladatel je oprávněn odvolat člena správní rady i z jiných důvodů.
  6. Člen správní rady může ze své funkce odstoupit. Tuto skutečnost musí písemně oznámit zakladateli a správní radě, k rukám jejího předsedy, předseda správní rady oznamuje své odstoupení pouze zakladateli. Členství ve správní radě zaniká ke dni uvedenému v písemném oznámení člena správní rady o odstoupení z funkce, nejdříve však den následující po oznámení této skutečnosti poslednímu z adresátů.
  7. Členové správní rady jsou povinni vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení by mohlo způsobit ústavu škodu. V případě pochybností, zda člen správní rady jednal s péčí řádného hospodáře, musí tento člen správní rady prokázat, že s péčí řádného hospodáře jednal. Ti členové správní rady, kteří společným jednáním způsobili ústavu porušením povinností při výkonu své funkce škodu, odpovídají za tuto škodu společně a nerozdílně.
  8. Správní rada volí z řad svých členů předsedu na dobu odpovídající jeho funkčnímu období. První předseda správní rady je jmenován zakladatelem.
  9. Prvními členy správní rady jsou:
    MUDr. Marie Blažková, narozená 24. 8. 1957, bytem Koželužská 388, 537 01 Chrudim,
    Jana Tomanová
    MUDr. Dominik Blažek, nar. 3.7.1987, bydl. Koželužská 388, 537 01 Chrudim

C. Rozhodování

  1. Předseda svolává a řídí zasedání správní rady. Pozvánka na zasedání správní rady může být doručena poštou či elektronicky a musí obsahovat návrh programu zasedání.
  2. Vyžaduje-li to zájem společnosti, svolává mimořádné zasedání správní rady dozorčí rada.
  3. Při rozhodování je hlasovací právo členů správní rady rovné. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy správní rady. Správní rada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů, a k rozhodnutí je třeba souhlasu většiny přítomných členů.
  4. Členové správní rady mohou hlasovat i mimo zasedání správní rady. V takovém případě předseda správní rady odešle návrh rozhodnutí zbývajícím členům, kteří jsou povinni se nejpozději do 7 dnů vyjádřit, zda s návrhem souhlasí či nesouhlasí. Nevyjádří-li se v této lhůtě, má se za to, že nesouhlasí. Návrh rozhodnutí i vyjádření členů správní rady je možné činit písemně nebo emailem. V případě emailové komunikace není nutný elektronický podpis jednajícího.
  5. Ze zasedání správní rady musí být pořízen písemný zápis shrnující závěry ke všem bodům programu a další rozhodnutí správní rady. Zápis vyhotovuje předseda správní rady.

VI.
Ředitel

  1. Ředitel je statutárním orgánem, který ústav zastupuje v právních jednáních a řídí jeho činnost.
  2. Řediteli náleží veškerá působnost, která není zakládací listinou nebo zákonem svěřena jinému orgánu.
  3. Ředitelem nemůže být člen správní ani dozorčí rady nebo osoba odsouzená za úmyslný trestný čin.
  4. Funkce ředitele je čestná a nenáleží za její výkon odměna.
  5. Prvním ředitelem ústavu je MUDr. Jiří Košťál, narozený 29. 5. 1956, bytem Kameničky 6, Hlinsko.

VII.
Dozorčí rada

A. Působnost

  1. Dozorčí rada je kontrolní a revizní orgán ústavu.
  2. Dozorčí rada:
    a) dohlíží, zda správní rada vykonává působnost podle zákona a ve shodě se zakládací listinou,
    b) upozorňuje správní radu na zjištěné nedostatky a podává návrhy na jejich odstranění,
    c) kontroluje, jak je vedeno účetnictví a přezkoumává roční, mimořádnou a konsolidovanou účetní závěrku,
    d) vyjadřuje se k výroční zprávě a
    e) nejméně jedenkrát ročně podává správní radě v písemné formě zprávu o své kontrolní činnosti.
  3. Pověřený člen dozorčí rady je oprávněn nahlížet do dokladů ústavu a požadovat od členů dalších orgánů ústavu nebo jeho zaměstnanců vysvětlení k jednotlivým záležitostem.
  4. Členové dozorčí rady mají právo účastnit se zasedání správní rady a musí jim být uděleno slovo, pokud o ně požádají.

B. Složení

  1. Dozorčí rada má 4 členy, které jmenuje a odvolává zakladatel. Není-li zde osoba v postavení zakladatele, jmenuje a odvolává členy dozorčí rady správní rada.
  2. Funkční období člena dozorčí rady je pětileté. Člen dozorčí rady může být opětovně jmenován na další funkční období. Členství ve dozorčí radě vzniká jmenováním.
  3. Členem dozorčí rady může být pouze fyzická osoba, která je bezúhonná ve vztahu k účelu ústavu, není vůči ústavu v pracovním poměru a není členem správní rady.
  4. Funkce člena dozorčí rady je čestná a nenáleží za její výkon odměna.
  5. Zakladatel odvolá člena dozorčí rady, který závažně nebo opakovaně porušil zakládací listinu, nebo který porušil zákon způsobem zjevně narušujícím pověst ústavu. Zakladatel je oprávněn odvolat člena dozorčí rady i z jiných důvodů.
  6. Člen dozorčí rady může ze své funkce odstoupit. Tuto skutečnost musí písemně oznámit zakladateli a dozorčí radě, k rukám jejího předsedy. Předseda dozorčí rady oznamuje své odstoupení pouze zakladateli. Členství v dozorčí radě zaniká ke dni uvedenému v písemném oznámení člena dozorčí rady o odstoupení z funkce, nejdříve však den následující po oznámení této skutečnosti poslednímu z adresátů.
  7. Členové dozorčí rady jsou povinni vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení by mohlo způsobit ústavu škodu. V případě pochybností, zda člen dozorčí rady jednal s péčí řádného hospodáře, musí tento člen dozorčí rady prokázat, že s péčí řádného hospodáře jednal. Ti členové dozorčí rady, kteří společným jednáním způsobili ústavu porušením povinností při výkonu své funkce škodu, odpovídají za tuto škodu společně a nerozdílně.
  8. Dozorčí rada volí z řad svých členů předsedu na dobu odpovídající jeho funkčnímu období. První předseda dozorčí rady je jmenován zakladatelem.
  9. Prvními členy dozorčí rady jsou: Ing. Petr Kolek
    Ing. Renata Štěpánková
    Ing. Miloš Hubner
    Petr Pekař

C. Rozhodování

  1. Předseda svolává a řídí zasedání dozorčí rady. Pozvánka na zasedání dozorčí rady může být doručena poštou či elektronicky a musí obsahovat návrh programu zasedání.
  2. Při rozhodování je hlasovací právo členů dozorčí rady rovné. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy dozorčí rady. Dozorčí rada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů, a k rozhodnutí je třeba souhlasu většiny přítomných členů.
  3. Členové dozorčí rady mohou hlasovat i mimo zasedání dozorčí rady. V takovém případě předseda dozorčí rady odešle návrh rozhodnutí zbývajícím členům, kteří jsou povinni se nejpozději do 14 dnů vyjádřit, zda s návrhem souhlasí či nesouhlasí. Nevyjádří-li se v této lhůtě, má se za to, že nesouhlasí. Návrh rozhodnutí i vyjádření členů dozorčí rady je možné činit písemně nebo emailem. V případě emailové komunikace není nutný elektronický podpis jednajícího.
  4. Ze zasedání dozorčí rady musí být pořízen písemný zápis shrnující závěry ke všem bodům programu a další rozhodnutí dozorčí rady. Zápis vyhotovuje předseda dozorčí rady.

VIII.
Statut

Je-li to účelné, vydá správní rada statut ústavu a upraví v něm vnitřní organizaci ústavu a podrobnosti o jeho činnosti.

VIII.
Výroční zpráva

  1. Výroční zpráva ústavu obsahuje mj. významnější údaje o činnosti a hospodaření ústavu a o případných změnách zakládací listiny nebo změnách členství v orgánech ústavu
  2. Ústav uveřejní výroční zprávu nejpozději do šesti měsíců po skončení účetního období uložením do sbírky listin.

IX.
Zrušení ústavu s likvidací

  1. O zrušení ústavu s likvidací a o jmenování a odvolání likvidátora rozhoduje zakladatel.
  2. Likvidátor zpeněží likvidační podstatu v rozsahu nutném pro vyrovnání dluhů ústavu.
  3. Likvidační zůstatek může být převeden pouze na subjekt poskytující paliativní péči. O výběru tohoto subjektu rozhoduje správní rada a při převodu tohoto majetku zastupuje ústav likvidátor.

 

| hospice.cz