Denní stacionář?


Před dvěma lety jsme navštívili několik hospiců v jižní Anglii. Každý z nich měl kromě lůžkové části i vlastní denní stacionář. Tato návštěva ovlivnila naši vizi, se kterou jsme kdysi založili občanské sdružení Smíření. Jeho posláním bylo dle stanov „usilovat o zajištění kvalifikované pomoci nemocným s nevyléčitelným onkologickým onemocněním, a umírajícím v posledních měsících života“ . Poslání ústavu Hospic Chrudim, který vznikl k 1.1.2014 transformací z občanského sdružení Smíření, je stejné. Cíl se ale změnil – podle Zakládací listiny našeho hospice je nyní cílem nejen ..„provozovat Hospic Chrudim s lůžkovou a ambulantní složkou jako nestátní zdravotnické zařízení poskytující zdravotní a sociální služby“. Dalším cílem je „.. vybudování a provozování denního centra pro onkologicky nemocné a jejich rodiny, včetně dětí“.

Krátce po návratu z Anglie v r. 2012 jsme začali promýšlet, jak realizovat svou „rozšířenou“ vizi- vybudovat denní centrum se stacionářem pro nemocné v závěru života. Naskytla se možnost velmi výhodné koupě původně gotického řadového domu ve Štěpánkově ulici č. 89 v centru Chrudimi. Dům jsme v létě 2012 koupili. Zatím jej z části pronajímáme. V minulých měsících jsme promýšleli zadání a současně hledali vhodného architekta projektu rekonstrukce. Nyní je výběr ukončen. Projektantem se stal Ateliér 02 z Havlíčkova Brodu. Do konce listopadu by měl být projekt hotov. Po té proběhne výběr dodavatele stavby. V příštím roce chceme rekonstrukci realizovat, v roce 2016 předpokládáme zahájení provozu. Tentokrát nejsme závislí na dotacích a grantech, k financování využijeme vlastní rezervní fond vytvořený od zahájení provozu lůžkového hospice. Doufáme v trvající přízeň sponzorů – dárců, kteří nyní podporují hospic a které těší (stejně jako nás z hospice), že se mohou podílet na dobrém díle…Už nyní přispěly částkou 170 000 Kč na projekt Elektrárny Opatovice a.s.

Původní představa denního centra se stacionářem zvlášť pro děti a dospělé se změnila. Onkologicky nemocné děti mají většinou dostatečnou podporu v jiných institucích, a rodiny s dětmi, v nichž onemocní onkologickou nemocí jeden z rodičů, potřebují spíše finanční pomoc než stacionář – to je naše zkušenost, řadu mladých nemocných jsme u nás už hospitalizovali a jejich rodiny se snažíme už nyní především finančně podporovat. Změnila se i původní představa stacionáře pro dospělé. Po zkušenostech z našeho hospice předpokládáme, že naši pomoc vyhledají nespíše lidé se závažným onemocněním, kteří nemohou bydlet doma ani v zařízeních sociální péče, kde většinou není zajištěna adekvátní zdravotní péče, a pobyt v hospici ještě není indikován nebo hospic nemá volnou kapacitu. A tak kromě vlastního zdravotnického komplementu (paliativní ambulance a zázemí pro terénní hospicové zdravotní služby) , kromě denního stacionáře, jídelny a kavárny, které budou přístupné část dne i veřejnosti, chceme vybudovat v domě ve Štěpánkově ulici i malometrážní bezbariérové byty pro výše uvedené nemocné. Mapujeme dále potřeby budoucích uživatelů tak, aby v domě nic nechybělo. Počítáme např. s nabídkou fyzioterapie, včetně vodoléčby.

Děkujeme Vám všem, kteří nás podporujete!

_

| hospice.cz