EPIKRÍZA NEBO EPIKRÝZA?


Co je hospic?
Je to specializované zdravotnické zařízení, poskytující komplexní péči o terminálně nemocné pacienty v závěru jejich života. Nemohou se uzdravit, ale dokážeme účinně zmírnit jejich utrpení a pomoci jim i jejich blízkým maximálně využít čas který jim zbývá.
Naše vize
Naším cílem je vytvořit funkční zdravotně sociální síť poskytující péči o umirající pacienty v Pardubickém kraji, regionu s 0,5 mil. obyvatel. Jejím jádrem bude lůžkový hospic, který chceme postavit v Chrudimi. Jeho kapacita je 27 lůžek, ale zároven poskytne zázemí pro ambulantní složky a bude klinickým pracovištěm pro studenty Univerzity Pardubice i Univerzity Hradec Králové. Do systému chceme zapojit veškeré stávající složky ze sféry zdravotnické i sociální a tak dosáhnout maximální efektivity. Prioritou je umožnit nemocnému léčení doma, v nevyhnutelných případech najde místo v hospici.
Garanti projektu
MUDr. Marie Blažková, psychiatr, II atestace,MUDr. Jiří Košťál, ortoped, II. atestace, MUDr. Michal Wysocki, zástupce primaře interního oddělení, II. atestace.
Současný stav
Pro hospic máme pozemek, stavební povolení, kompletní prováděcí stavební dokumentaci včetně interierů, je uzavřeno výběrové řízení na dodavatele. Na Univerzitě Pardubice se rozběhl program magisterského studia péče o dlouhodobě nemocné, jediný svého druhu v ČR. Průběžně jednáme se všemi subjekty ve sféře zdravotnické i sociální, kterých se náš projekt týká a nacházíme kladnou odezvu. Shromáždili jsme za 4 roky naší existence více než 6,4 mil.Kč.
Ekonomika
Klíčovým je stavba a provoz hospice, ostatní složky celého systému mají své zdroje, které budou využívat. Investiční náklad na stavbu hospice je 75 mil. Kč. Plánovaný hospic zapadá do projektu hospicové péče MZ ČR (500 lůžek pro celou ČR) a dotační program na výstavbu předpokládá zajištění 70% prostředků z fondu MZ, zbytek musíme získat od Pardubického kraje a minimálně 20% obstarat od sponzorů. Ministerský program je ale nevyzpytatelný, neboť jeho prostředky jsou ad hoc využívány k záplatování zdravotnického rozpočtu, naposledy na např. na oddlužení velkých nemocnic. V současné době poskytování této systémové dotace uvízlo na mrtvém bodě, proto se jako už opakovaně v minulých letech ucházíme o nesystémovou dotaci Ministerstva financí (Všeobecná pokladní správa) a znovu hledáme zdroje i ve fondech Unie. Provoz hospice je hrazen z prostředků zdravotního pojištění maximálně 50 %, platbou od pacienta max. 15% a zbytek opět musíme získat od sponzorů, mezi něž bude patřit i Pardubický kraj a obce v regionu.

Dostupnost
Předpokládáme, že služby celého systému budou moci využít všichni potřební v Pardubickém kraji. Proč je tak obtížné najít dnes v ČR prostředky pro hospicovou péči? Ve zdravotnickém rozpočtu je 200 mld Kč! Žijeme v postkomunistické společnosti a z materialistického pohledu nemají poslední dny života žádnou hodnotu, jsou nevyhnutelnou nutností a spíše se nabízí otázka euthanasie. To se odráží jak v uvažování veřejnosti, tak i skutcích politiků. Navíc zdravotnictví u nás bylo „zadarmo“, je „zadarmo“ a spořit si na nemoc se musíme teprve učit. Spolu s tím se musíme učit rozlišovat i priority v rámci zdravotnictví, v čem chceme být navzájem solidární a hradit ze zdravotního pojištění a na co si spořit..:na lázně ? na ortopedické vložky do bot?, na život zachranujicí operace a výkony? , na neodkladnou péči?, na hospic?... Změnu je vidět v oblastech, kde lůžkový i mobilní hospic dobře funguje. Dochází k posunu hodnot u všech, kteří se v něm s umíraním svých blízkých setkali. Fungující hospic a ambulantní hospicová péče je precedentem humanity. Důkazem, že život má svoji cenu až do poslední chvíle, Umírající péči potřebuje, zaslouží si ji a navíc se všichni od něj můžemem mnohému naučit. Proto chceme postavit hospic a proto nabízíme možnost podílet se na tomto projektu.
Víme proč, víme jak, víme kde, víme s kým..

| hospice.cz