Návštěva hospiců v Holandsku

Partnerským městem Chrudimi je už řadu let holandské Ede. Využili jsme proto nabídku holandských přátel a ve dnech 27.-30.září jsme navštívili tři hospice. Přesvědčili jsme se, že i v Holandsku vznikají hospice jen díky iniciativě skupin lidí jako je naše občanské sdružení, tj. „zdola“, a že „duch“ těchto zařízení je určen konkrétními lidmi, kteří za nimi stojí.

Hospic v Bennecomu je součástí rozsáhlého centra sociální péče. Jde o jedno poschodí budovy, v níž je soustředěno mnoho dalších služeb pro seniory - domov důchodců, denní stacionáře apod. Standardní vybavení, profesionální tým zaměstnanců, mnoho dobrovolníků. Slovo dobrovolník je v hospicích skloňováno neustále a ve všech pádech, bez nich se hospice neobjedou. U nás je v tomto směru stále málo zkušeností, proto chceme vyslat do Ede na stáž studentku, která výhledově jako náš zaměstnanec bude mít v našem hospici za úkol vytvořit efektivní systém zapojení dobrovolníků a stážistů do provozu hospice.

Provozovatelem dalšího hospice, který jsme navštívili, byla Armáda spásy. V něm jsme si uvědomili, jak nelze spojovat představu o vyřešení vlastních problémů a komplexů zapojením do pomáhající profese, jakou je hospicová péče. V tomto hospici byl pacient spíš až na posledním místě, než aby byl v centru pozornosti zdravotníků i dobrovolníků. Dověděli jsme se mnohem víc o administrativních detailech a nepodstatných dobrovolnických aktivitách než o tom, jak hospic reaguje na potřeby svých nemocných. V pomáhající profesi musí zaměstnanci i dobrovolníci „dávat“ ze svého „nadbytku“, ne hledat uspokojení svých nenaplněných potřeb – tak jsme si pro sebe shrnuli poučení z tohoto hospice.

Poslední den pobytu v Holandsku jsme si mohli prohlédnout dětský hospic. Od vstupu do domu jsme se cítili jako doma, ne jako v instituci pro vážně nemocné děti.. Prostý, teplý, jednoduchý a přitom profesionální styl na každém kroku, počínaje osobností ředitelky hospice. Pozvali jsme ji spolu s hlavní organizátorkou hospicové péče v Ede do Chrudimi na odborný seminář pro chrudimskou zdravotnickou veřejnost v únoru příštího roku.

Zajímali jsme se samozřejmě o způsob financování hospicové péče v Holandsku. Domníváme se, že i nás čekají podobné zdravotnické reformy a že financování provozu našich hospiců bude jednou zajištěno zdravotním pojištěním podobně jako v Holandsku, ne jako je tomu nyní, kdy pojištění kryje necelou polovinu provozních nákladů a kdy se mnoho miliónů ročně velmi obtížně zajišťuje nesystémovými dotacemi a sponzorskými dary. Zdravotní péče v Holandsku je rozdělena na základní- ta je hrazena z „bazálního“ zdravotního pojištění, a nadstandardní , na kterou je možné se připojistit. Hospicová péče je v Holandsku považována za základní zdravotní péči , a proto je plně hrazena ze základního zdravotního pojištění. Samozřejmě je státem vymezený potřebný počet hospicových lůžek podobně jako u nás, a jako u nás se předpokládá přibližně pět lůžek na sto tisíc obyvatel.

Hospice v Holandsku vznikají jako samostatná zařízení s vlastní právní subjektivitou, neosvědčily se původní představy o zřizování oddělení paliativní hospicové péče ve stávajících nemocnicích. Hospicová péče se ve své podstatě liší od péče nemocniční, a není možné, aby týž personál jednou vnímal člověka jako bytost, blížící se k závěru života a vyžadující respektování všech jeho potřeb, a jindy jen jako pacienta s nemocí, kterou je třeba léčit. Nemocnice jsou určeny k léčbě nemocí, hospice ke komplexní péči o umírající.

| hospice.cz