Ústav Hospic Chrudim – novoroční zamyšlení
Před 12 lety se zrodila myšlenka vybudovat v Chrudimi hospic-nemocnici pro nevyléčitelně nemocné a umírající. Po mnohaměsíčním mapování situace a hledání nejvhodnější cesty, jak tuto myšlenku realizovat, bylo 10. 2. 2003 založeno občanské sdružení Smíření. Postupně se podařilo naplnit základní vizi - postavit a provozovat hospic. Vytvořit v duchu moderního hospicového hnutí stabilní zdravotnickou instituci, nabízející kvalitní služby, vyplňující mezeru v síti zdravotnických zařízení. V průběhu těchto 12 let nejen naše sdružení, ale i česká společnost prošla vývojem, který nyní mimo jiné v důsledku nového občanského zákoníku vede k rušení všech občanských sdružení. Sdružení Smíření proto zaniká, nově vzniká ústav Hospic Chrudim. Stejná právnická osoba, místo předsedy sdružení zakladatel, stejný ředitel hospice (nově statutární zástupce), místo Rady sdružení Správní rada, místo Revizní a kontrolní komise Dozorčí rada. Všechny funkce budou stejně jako dosud čestné. A stejně jako dřív chceme úzkostlivě dbát na naplňování základní vize a poslání, uvedené ve Stanovách, nyní nově v Zakládací listině.
Když jsme před 11 lety poprvé předstoupili před veřejnost s myšlenkou hospice v Chrudimi, byli jsme sice považováni za naivní snílky, ale přece jen jsme našli mnoho příznivců pro naši vizi. 15 mil. Kč, které jsme v průběhu let 2003-2009 zajistili ve veřejné sbírce (a 72 mil. Kč ze státních dotací) bylo toho dokladem. I dnes máme své sponzory, ale to už je většinou odpověď na konkrétní službu, kterou nabízíme a kterou tito příznivci oceňují. Pozorujeme, že v myšlení lidí došlo a dochází k posunu v oblasti hodnot. Dnes bychom podstatně obtížněji získávali širší podporu a důvěru. Lidé dnes podobně jako za předchozího totalitního režimu méně sázejí na občanskou společnost, tj. vlastní angažovanost, a více očekávají od státu, tj. od„těch druhých“, včetně pomoci nevyléčitelně nemocným a umírajícím. Po konkrétních osobních zkušenostech ze setkávání s „mocnými“ v naší zemi bychom dnes nedokázali klepat ani na tyto dceře, a tak i bez jejich přispění by se musel hospic obejít. Žít pokud možno z vlastní činnosti a z podpory podobně smýšlejících, kteří s radostí a sami, nikým nevyzváni, přicházejí se svým darem. Být nezávislými na „mocných“ ve společnosti, to se stává jednou z našich hlavních zásad. Jen tak nám nebude nikdo zvenčí diktovat, kdy, jak a koho léčit, a bude v naší moci i dál realizovat svou vizi a poslání v nezměněné podobě.
Děkujeme všem, kteří občanské sdružení Smíření podporovali. A doufáme, že ústav Hospic Chrudim, dál bude mít dál své příznivce. S jejich pomocí a s využitím úspor z minulých let chceme vybudovat v r. 2015 v centru Chrudimi denní centrum pro onkologicky nemocné, včetně dětí. O této naší aktivitě budeme průběžně informovat.
Všem našim příznivcům přejeme klidný dobrý nový rok 2014.
Marie Blažková a Jiří Košťál