Výnos veřejné sbírky:

2003

... ...

1.000.000,- Kč

2004

... ...

1.400.400,- Kč

2005

... ...

460.000,- Kč

2006

... ...

1.130.000,- Kč

2007

... ...

1.260.000,- Kč

2008

... ...

3.400.000,- Kč

2009

... ...

6.000.000,- Kč

Děkujeme Vám všem, kdo jste nás podpořili. Ceníme si nejen vašich finančních prostředků, ale i vědomí, že nejsme v našem snažení sami. Potřebujete-li potvrzení o převzetí daru, dejte nám vědět, rádi Vám jej zašleme.

Výnosy veřejné sbírky v jednotlivých letech jsme zaokrouhlili. V r. 2008 a 2009, tj. v době stavby, jsme získali množství věcných darů, někteří dárci za nás uhradili práce na stavbě nebo stavební či jiné práce přímo vykonali a tím zlevnili stavbu, jiní nám dali jako dar výrazné slevy na nakupovaném zboží. I tyto prostředky jsme zahrnuli do výnosu sbírky. Např. VAK a.s. Chrudim od nás za pořizovací cenu odkoupil venkovní kanalizaci, kterou jsme museli podle stavebního povolení na vlastní náklady vybudovat ve veřejné komunikaci. Tím jsme získali téměř 1 mil. Kč.

Historie veřejné sbírky

Veřejná sbírka byla vyhlášena v Chrudimi 1.10.2003.

Inspirací ke sbírce se nám stal nový kostel, postavený po r. 1989 ve Zlatých Horách. Ten původní byl v letech komunistické totality zcela zlikvidován. Občanské sdružení, vzniklé za účelem vybudování nového kostela, vyhlásilo tehdy sbírku a skutečně vybrali prostředky na novou stavbu (přibližně 30 mil. Kč, z toho významnou část od dárců v zahraničí). Bezprostředním podnětem k naší sbírce se pak stala reálná naděje na získání prostředků ke stavbě ve fondech EU. Šanci na úspěch měly projekty s významnou spoluúčastí žadatele. Řádně zhotovený projekt pro EU by stál nejméně 1 mil. Kč, naše konto bylo stále téměř nulové a termín možného podání projektu se blížil.

Z role prosebníka jsme byli zpočátku trochu nesví. Posléze nám došlo, že pravý stav věci je právě opačný. I v době dnešní materiální hojnosti a velkorysé zdravotní péče existuje skupina nemocných na které není vůbec pamatováno. Lidská práva umírajících jsou v naší zemi porušována, zůstávají bez pomoci, a to v době pro ně nejtěžší. Většina společnosti ani zdravotnické veřejnosti to vůbec nevnímá. Systém změnit nedokážeme, ale připravili jsme promyšlený, profesionálně zpracovaný, finančně průhledný projekt lůžkového hospice i domácí hospicové péče v Pardubickém kraji. Sbírka je nabídkou pro ty, kteří nejsou lhostejní a chtějí pomoci.

Naše sbírka se stala příležitostí k veřejné diskuzi o problematice nevyléčitelně nemocných v našem zdravotním systému a postavení hospicové péče vůbec. Nepřímo byla vlastně i "referendem", kterým jsme v následujících letech politikům dokládali, že lidé v Pardubickém kraji o hospic v Chrudimi stojí a že my jako členové Smíření máme jejich důvěru. Poprvé jsme tímto způsobem dali o sobě vědět. Vzbudili jsme tehdy velký zájem a dokonce si někteří lidé začali myslet, že hospic už se staví nebo že dokonce už stojí. Různé instituce na podporu veřejné sbírky spontánně organizovaly benefiční akce. V obci Miřetice (u Chrudimi) a okolí se uskutečnila sbírka jako vzpomínka na jejich lékaře a našeho zakládajícího člena MUDr. Jana Mensu, který náhle v květnu 2003 zemřel. Sbírka vynesla postupně 100 tisíc Kč. Další sbírky proběhly např. mezi zaměstnanci Katastrálního úřadu v Chrudimi a Východočeských plynáren v Rosicích u Chrasti. Taneční skupina Ivany Hrochové a hudební společnost Salvátor opakovaně věnovaly vstupné ze svých představení na podporu hospice. Gymnázium v Chrudimi zorganizovalo benefiční koncert s hlavním hostem Prof. Karlem Paukertem z USA. Úřad práce v Chrudimi věnoval Smíření část výtěžku benefiční akce spojené s dražbou obrazů chrudimských výtvarníků. Sbírky proběhly i v mnoha kostelích Pardubického kraje - v katolické farnosti v Chrudimi, Pardubicích, Včelákově a Slatiňanech, v evangelických sborech v Chrudimi, Pardubicích, Hradišti, Heřmanově Městci, v Poličském seniorátu, v Proseči, ve sborech Církve bratrské v Chrudimi a Pardubicích. Přispěly řádové sestry Voršilky, Vincentky, Boromejky a Školské sestry sv. Františka. Z Trhové Kamenice nám věnovali vstupné z výstavy kreseb, našim sponzorem je i Mateřská škola Miřetice a Mateřská škola Svatopluka Čecha v Chrudimi – paní ředitelka Iva Malinová nás systematicky podporuje. Se svým souborem Klíček a Klíčenky, zorganizovala benefiční akci v kostele Církve československé husitské, jejím hostem byla herečka paní Hana Maciuchová. Střední zdravotnická škola v Pardubicích opakovaně přispívá na konto sbírky, pomáhá při organizaci některých benefičních akcí, např. při sbírce pod vánočním stromem v Pardubicích v r.2004.

V roce 2004 v rámci předvolební kampaně přispěly nemalou částkou i politické strany - sociální demokraté při koncertu v Duhové aréně v Pardubicích a Čtyřkoalice při setkání manželek lídrů této strany s představiteli našeho sdružení. S darem do sbírky osobně přijeli do Chrudimě předseda a místopředseda KDU ČSL Miroslav Kalousek a Roman Linek. Magistrát Pardubic, obce Krouna, Vrcha, Sobětuchy a Bítovany jsou včetně Miřetic prvními sponzory z řad obcí Pardubického kraje. V r. 2004 činil výnos sbírky téměř 1,4 mil. Kč.

V roce 2005 jsme shromáždili celkem 460 000Kč. Nebylo hledat dárce, když jsme nebyli schopni říct, kdy a jestli vůbec se bude stavět.

V r. 2006 přes napětí ohledně státních dotací a přesto , že i my sami jsme pochybovali o stavbě hospice, se sešlo na našem účtu téměř 1,2 mil. Kč.

V r.2007 činil výnos veřejné sbírky celkem 1 253 808 Kč, V r. 2008, tzn. po zahájení staby, jsme hledali cesty k novým sponzorům. Na jedné straně rostoucí stavba byla pádným argumentem pro oslovování firem, nadací i jednotlivých dárců, na druhé straně dezinformace z tisku o tom, kolikrát už jsme dostali dotaci z Ministerstva zdravotnictví veřejnost utvrzovaly v pravdivosti pomluv, že stavba se neustále naší vinou prodražuje, že se díky hospici členové sdružení „napakovali“ apod. Přesto jsme shromáždili formou finančních příspěvků i věcných darů ( postele z Linetu, zdravotnická technika..) asi 3 400 000 Kč. Největší část jsme získali na náš účet v prosinci- celkem 900 000 Kč. V celkové částce je zahrnuta i cena, za kterou od nás VAK a.s. odkoupil venkovní kanalizaci. Rovněž jsme v ní zahrnuli některé slevy na vybavení hospice, které jsme získali od subdodavatelů. O tyto částky byla stavba zlevněna. Žádosti o slevy se staly postupně hlavním obsahem našich žádostí o podporu hospice- od podzimu se i u nás začala projevovat ekonomická krize.

V r. 2009 jsme už téměř nehledali cesty k novým sponzorům – především pro prohlubující se krizi, ale také pro nedostatek času i energie,kterou spolkla vlastní stavba. Někteří dárci přišli bez vyzvání sami. Jinak jsme všude vnímali dopad krize. Na účtu se už jen ojediněla objevovala nová jména. Bly však i výjimky. Pan Pavel Matínek zorganizoval na své chatě „dobročinnou zahradní slavnost“. Dva koncerty (Dagmar Peckové a Spirituál kvintetu) vynesly přes 120 000 Kč ). Nadace Umění doprovázet přispěla částkou 130 000 Kč, nadace Krása pomoci Taťany Kuchařové darovala dalších 100 000 Kč, nadace ČEZU přispěla 100 000 Kč. Významným sponzorem se stala Mlékárna Hlinsko. Návštěva její skromné majitelky Daniely Domáčkové nás velmi potěšila, její dar byl použit k financování skleněné plastiky do meditační místnosti. Ing. Milan Kušta uhradil terénní práce za 300 000 Kč. Elektrárny Opatovice přispěly opět vysokou částkou – od r. 2006 darovaly na hospic téměř 1 mil. Kč a jsou nejvýznamnějším naším sponzorem. Poprvé se k naším sponzorům přidala i banka. Nadace jistota Komerční banky nám darovala 500 000 Kč – za tuto částku jsme zakoupili z Linetu 10 postelí a nočních stolků s kompletním vybavením. Tím se stala největším sponzorem v r. 2009. Dar firmy Mercia – zapůjčení automobilu Roomster za symbolickou 1 Kč, nám byl a je rovněž velkou pomocí. Začátkem června v důsledku 30-ti miliónového dluhu, který vznikl díky chybějící přislíbené dotaci MZ ČR, Pardubický kraj vyhlásil „sbírku“ obcí Kraje. Už v prvních dnech se objevili první dárci. Celkem se na podporu hospice přidalo asi 100 obcí, výnos od obcí za celou dobu sbírky (od r. 2003) činil téměř 2,5 mil. Kč (navíc jsme obdrželi od Magistrátu Pardubic a Města Chrudimi v r. 2008 10 mil. Kč). Celkový výnos v r. 2009 (s připočtením věcných darů, úspor vzniklých sponzorskými slevami za nakoupené zboží – např. spotřebiče firmy Whirpool, nábytek firmy TON a ASKO) činil téměř 6 mil. Kč.

Zpráva o hospodaření v r. 2009
V r. 2009 byla dokončena stavba Hospice Chrudim. 21.5.2009 proběhla kolaudace, 1.10.2009 byl zahájen provoz. I když ještě nebyl Hospic zcela vybaven ( např. vybavení kuchyně), podařilo se uhradit všechny závazky vůči dodavatelům stavby i vybavení , a to především díky dotaci Pardubického kraje ( 17.9.2009 schválilo Zastupitelstvo PK 24,12 mil. Kč na dostavbu), díky sponzorům, mj. z řad obcí a měst Pardubického kraje, a v neposlední řadě díky tomu, že se nám podařilo postavit Hospic za cenu nižší než byla dána původními smlouvami s dodavateli stavby i vybavení. Během měsíců listopad-prosinec se podařilo zajistit téměř 70% obložnost a tím snížit provozní ztrátu z 1. měsíce provozu (října) z 0,5 mil. Kč. na 199 272 Kč k 31.1.2009. Byl proveden interní audit i kontrola Oddělením interního auditu Krajského úřadu Pardubického kraje . Současně proběhla k 31.7. 2010 kontrola Finančním úřadem v Chrudimi . Žádná kontrola nezjistila nedostatky. Vlastní jmění k 31.12.2009 činí : 85 468 360 Kč

13.6.2010
Hospic je dostavěn, od začátku října 2009 běží provoz. Veřejná sbírka pokračuje. Přibývají noví sponzoři, tentokrát především z řad rodin a známých našich nemocných. Každý měsíc přibude na náš účet přibližně 100 000 Kč. Bez sponzorů se provoz hospice neobejde. Elektrárny Opatovice nás stejně jako v předchozích letech významně podporují – tento týden jsme sepsali Smlouvu o daru 200 000 Kč na vybavení kuchyně. Mlékárna v Hlinsku pravidelně daruje hospici mléčné výrobky o nemalé hodnotě. Mercia proloužila smlouvu o bezplatném pronájmu vozu Roomster.Firma Elli Lilly darovala oxygenátor, jiná firma se chystá zakoupit pro nás dávkovače opiátů .. Pro „věrné“ čtenáře našich stránek přikládáme jako závěrečnou kapitolu přehled hospodaření, laickou „uzávěrku“ od založení sdružení a zahájení veřejné sbírky do zahájení provozu.

Hospodaření Smíření 10.2. 2003-1.10.2009

Příjmy
Sbírka: 12 644 095 Kč
Ostatní příjmy včetně refundace mezd úřadem práce: 592 252 Kč
(členské příspěvky, úroky)
Dotace celkem: 76 120 000 Kč
Na konci r. 2009 jsme byli bez dluhů, „na nule“. I když některé údaje o příjmech a výdajích v r. 2009 jsou s ohledem prolínání hospodaření před a po zahájení provozu 1.10.2009 nepřesné, lze považovat následující výpočty za zjednodušené, ale „validní“ informace.

Celkem příjmy do 1.10.2009: 89 356 347 Kč, tj. kompletní cena „projektu Hospic Chrudim"
(tuto částku jsme museli zajistit, abychom postavili a vybavili hospic. Předpokládali jsme při založení sdružení, a také jsme o tom hlasitě mluvili např. před politiky, že 75 mil. Kč očekáváme z dotací, 15 mil. Kč budeme muset zajistit sami – příliš jsme se ve svém odhadu nespletli..)

Výdaje
Z výročních zpráv o hospodaření lze zjistit následující údaje:
- kompletní před projektová a projektová dokumentace: 2 349 784 Kč
- náklady na stavebně technický dozor investora: 1 000 000 Kč
- výdaje nesouvisející přímo se stavbou: 727 046 Kč (mzda V. Wysocké, a dalších administrativních pracovníků v r. 2003-2005 – dál jsme zaměstnance neměli, vedení účetnictví, režijní a provozní náklady, bankovní poplatky, náklady na reprezentaci a propagaci)
- vlastní náklady přímo související se stavbou: 89 356 347 Kč -727 046 Kč = 88 629 301 Kč = přibližně hodnota hospice

Po odečtení nákladů na architektonickou studii, kompletní projektovou dokumentaci a úhradu za stavebně technický dozor, vychází vlastní cena stavby i s kompletním vybavením (88.629.301,-Kč - 3.349.784,-Kč) 85.279.517,-Kč

Veřejná sbírka splnila a plní svůj účel. Všem, kteří přispěli ( a přispívají) do veřejné sbírky děkujeme. Bez pomoci dárců by hospic nebylo možné postavit ani provozovat. Prostředky vložené na účet sbírky jsou používány nadále na vybavení hospice.

Díky Fóru dárců jsme získali možnost připívat na veřejnou sbírku zasíláním dárcovských SMS ve tvaru DMS HOSPICCHRUDIM na číslo stejné pro všechny operátory 87 777.

 


 

Stavba hospice

Plány - půdorysy
Pohledy - 3D vizualizace
Komentovaná fotogalerie stavby

Půdorysy



Pohledy - 3D vizualizce



Průběh stavby - komentovaná fotogalerie: (243 snímků)


ještě klid a pak plot a vývěsní štít
    
první koleje bagr vrčí hlínu tlačí a jáma je hotová hloubení základů
    
a základů první beton a beton a beton
 
   
a beton a stavbyvedoucí pan Vosáhlo objednává beton
a beton počátky kanalizace
    
a kanalizace a zadrátovat
z ulice se blíží kanál první malta
 
   
první cihly kobereček ještě trochu betonu
a je to..
    
už se klube podle plánu cihla k cihle taky dráty
    
padla je tu někdo? jenom helmy proběhnem to - vstupní halou
    
potom dveřma nezakopnout! ňáký žrádlo
tu je máme
    
naše parta návštěva z Prahy pokračujem cihly frčí
    
stěny rostou to jsou stropy čekání na jeřába tu ho máme
    
jako pírko zas a znova spirol spirol zaklápíme
    
až se hulí až se hulí plány šrámy hlavy šejdrem
    
usmívá se a zas jeřáb že by cháron? kde jsou čerti?
    
někam frnkli zaklopeno poklopeno ještě výtah
    
druhý výtah uklizeno tak jdem domů kde se vzali?
tu se vzali jeřáb přines zakládáme koupelnička
další příčka rychle dveře maltu hrome pohni kostrou
pila řeže slunko pere přibejvá to hop
a hop ještě balkon kam to vede? ze by nebe?
koukneme se hlava třeští balíme to nějak fouká
přežili jsme balkon drží zameteno dobré je to
a jsou tu znovu panel sviští je to fofr proti zimě
    
proti dešti zas a znovu podkládá se uf..
    
napršelo kde je kanál? už ho hrabou pospíchají pospíchají
    
pěkně z rohu položeno zavezeno co je tohle
    
smyčky, kličky a další věci zátopová zkouška vlepit okna
    
nad atriem pod atriem je jich spousta pasuje to
    
jsou moc velký tyhle malý vybouráme udejchanej z Opatovic tudy běžel
    
šup do domu kudy dál tudy dál kinosál (ne)
    
 
odpočívá zubatá omítači na obzoru hotovo  
    
za hospicem rozbil stan Dobes+Kotrba Saša Sulejman exekuce-došly prachy
    
nebojte se žádný strachy dražba běží jsou to nervy vše co zbylo
    
obecenstvo vykoupilo po svačince na prohlídku netlačte se
    
je to v klídku co to plácá kudy ven tudy ven
    
zábradlíčko je to křivý předěláme spočítáme vždyť se přece rádi máme
    
ještě střecha začnem v rohu zatlač přece už nemohu
    
no co, taky dobrý silničáři dívej bacha vybagrovat
    
podle šňůrky ještě dvorek pro fasádu i zepředu
    
připraveno to jsou oni nejdřív bašta vypucovat už to běží
    
skoro samo stačí počkat uhlazeno zomítáno
    
to je řacha je to v plánech kachličkáři co to stváří
    
pěkný je to..to kotelnička princeznička kralevic
    
výtah jezdí kam to zajel do zahrádky k sousedovi hlásí mrazy
    
zasneženo pokáceno odvozeno zatopeno
beton tvrdne v domě pilno, kartonáři s bílou tváří lepák lepí
    
bagrák tmelí štukatéři na kbelíku inženýři -je to skělý mistři stavby
    
na gáblíku vypínače poopravit o tom se už nechci bavit samý dlažky, nikde voda
    
rozflákáme, trochu škoda slezly sněhy rychle na to pobagrovat
    
základ boudy na kola tady chybí pergolal 013 silničáři štěrkem chrastí
    
bagrák z bagru mžourá slastí lešeníčko už se tyčí slunko pere, barva syčí
    
omítá se zleva zprava od střechy až po podlahu
    
ještě sbalit a jsou v tahu. na zahradu leze chodbník je to ňákej ježkův podnik
    
co to,otazník stříška nahoru má nos předělejte nařizuje boss nos je rovnej
    
huba bolí honem rychle k doktorovi vícepráce žádná láce kasa prázdná, pěvci pějí
    
za svou pomoc nic nechtějí kolaudace na obzoru vyklízí ze buňky mizí
    
zameteno pohrábáno uklizeno vyleštěno
    
vycíděno ještě regál složit skřínky 1.do kuchynky
    
natřít sloupky napéct buchty do chaloupky už jsou tady
    
nejdřív plány všechno probrat všechno projít  
    
     
       
    


| hospice.cz